
Eesti Maanteemuuseum
MÖÖ programm
Maanteemuuseum on seekord üdini rohelisel lainel - mitte sellel, mis autojuhti hea õnne korral tipptunni ajal õiget foorituld oodates tabab, vaid meie räägime rohelisest lainest, mille toovad kevadel maanteedele talveunest ärganud konnad. Vastupandamatu rännukihk veekogude suunas sunnib neid suuri maanteid ületama ning paljud ei jõuagi pärale. Külla tuleb Eestimaa Looduse Fond, kes räägib lähemalt konnatalgutest ja sellest, kuidas rohelise laine ajal konni aidata. Proovime ise kätt konnatara ehitamisel, saame selgeks, kuidas konni transportida ja maalime toredaid konnakivisid.
Muuseum on tasuta külastamiseks avatud kl 18-23
MuuseumiÖÖ eribuss sõidab marsruudil Tartu - Eesti Põllumajandusmuuseum – Põlva Talurahvamuuseum – Eesti Maanteemuuseum
Bussi väljumisajad:
17.30 Vanemuise alumine parkla
18.30 Eesti Maanteemuuseum
20.15 Põlva talurahvamuuseum
21.45 Eesti Põllumajandusmuuseum
23.00 Vanemuise alumine parkla.
Bussile registreerumine Eesti Põllumajandusmuuseumi kodulehel: http://www.epm.ee/event/muuseumioo-oos-on-laineid-helilained-rukkikuunis/
Avatud näitused:
• Uus püsinäitus "Head teed!"
• Hooajanäitus „Loomad teel“
• Vabaõhukeskkond Teeaeg
• Masinahallid
• Hobusõidukite väljapanek tõllakuuris
• Autoajastu algusele pühendatud näitus "Esimesed müristajad eesti teedel" muuseumi keldris
Lisaks:
• sõidud liikluslinnas kl 18-22
• Kergemat sorti kosutust ja keelekastet pakub Varbuse Teemaja.
Püsiekspositsioon
1.mail avab Varbuse postijaamas uksed maanteemuuseumi verivärske püsiekspositsioon "Head Teed!", mis otsib vastust küsimusele, kas maailm on teede rajamise ja kiiruste kasvamisega muutunud suuremaks või hoopis väiksemaks. Hobuajastule keskendunud näitus annab ülevaate nii teedest kui teekäijatest. Näitusemaja teisel korrusel ootab uudistamist omanäoline lastemuuseum, mis tutvustab elu postijaamas, avab ukse muinasjuttude salakambrisse, õpetab tundma Eestimaa kaarti ja aitab ajast aru saada.
Maist septembrini saab külastada vabaõhukeskkonda Teeaeg, kus näeb liiklusmärke, mida tänastel teedel enam ei kohta ning ajaloolises teeruumis kulgedes kogeb külastaja erinevate ajastute hõngu, näeb ajaloolisi sõiduvahendeid ja teepäraldisi. Rännakut saadavad Eestis esmakordselt kasutatud graafilised betoonpildid. Liikluslinn on tõeline minilinn, kus vuravad ringi päris ehedat neljarattalist meenutavad elektriautod ning sõidukijuhina saavad end tunda nii lapsed kui täiskasvanud.
Masinahallis saab tutvuda suurte tee-ehitus- ja hooldusmasinatega. Muuseumis on parim teehöövlite kollektsioon Eestis ja tõenäoliselt kogu Baltikumis. Muuhulgas saab näha Eesti esimest motoriseeritud teehöövlit Bitvargen, mis tähistab tänavu oma 90. sünnipäeva.
Galerii